# MAGX-001090-700L0S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-001090-700L0S
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-001090-700l0s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-001090-700l0s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Current Rating (Amps):** 31A
- **Frequency:** 1.03GHz ~ 1.09GHz
- **Gain:** 20.5dB
- **Power:** 700W
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V