# MAGX-001090-600L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-001090-600L00
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-001090-600l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-001090-600l00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/05/8405055-1465-1085-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600 mA
- **Current Rating (Amps):** 82A
- **Frequency:** 1.03GHz ~ 1.09GHz
- **Gain:** 21.3dB
- **Power:** 600W
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V