# MAGX-000912-500L0S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-000912-500L0S
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-000912-500l0s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-000912-500l0s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/20/8405204-1465-1765-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 mA
- **Current Rating (Amps):** 27.3A
- **Frequency:** 960MHz ~ 1.22GHz
- **Gain:** 19.8dB
- **Power:** 500W
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V