# MAGX-000035-030000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-000035-030000
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-030000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-030000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/04/8405048-1465-1078-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 mA
- **Current Rating (Amps):** 2.5mA
- **Frequency:** 30MHz ~ 3.5GHz
- **Gain:** 13.6dB
- **Power:** 30W
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V