# MAGX-000035-01500S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-000035-01500S
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-01500s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-01500s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/10/8405109-1465-1498-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15 mA
- **Current Rating (Amps):** 800mA
- **Frequency:** 0Hz ~ 3GHz
- **Gain:** 15.5dB
- **Power:** 500mW
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V