# MAGX-000035-01500P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-000035-01500P
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-01500p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-000035-01500p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/04/8405047-1465-1077-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35 mA
- **Current Rating (Amps):** 1mA
- **Frequency:** 3.5GHz
- **Gain:** 14dB
- **Power:** 14W
- **Supplier Device Package:** 14-DFN (3x6)
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V