# MAF1608FAD121CT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAF1608FAD121CT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/maf1608fad121ct000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/maf1608fad121ct000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.35A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 105mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)