# MAC7131MVF40R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAC7131MVF40R2
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mac7131mvf40r2-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mac7131mvf40r2-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
- **Core Processor:** ARM7TDMI-S
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 32x8/10b
- **EEPROM Size:** 32K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 128
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** 208-MAPBGA (17x17)
- **Voltage:** 2.35V ~ 2.75V