# MABA035180KJL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MABA035180KJL
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/maba035180kjl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/maba035180kjl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 18 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V