# MAASE063SB7331MFCA01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAASE063SB7331MFCA01
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/maase063sb7331mfca01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/maase063sb7331mfca01#rfq
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 330 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 16V