# MAAM-011238-TR0100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAAM-011238-TR0100
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/maam-011238-tr0100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/maam-011238-tr0100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/65/-1/1465-1866-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 135mA
- **Frequency:** 100kHz ~ 50GHz
- **Gain:** 11dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 5dB
- **P1dB:** 17dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** 12-SMT (5x5)
- **Test Frequency:** 20GHz ~ 30GHz
- **Voltage:** 4V ~ 6V