# MAAM-011162-TR1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAAM-011162-TR1000
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/maam-011162-tr1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/maam-011162-tr1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 110mA
- **Frequency:** 5MHz ~ 1.2GHz
- **Gain:** 18dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 2.1dB
- **P1dB:** 19dBm
- **Supplier Device Package:** SOT-89
- **Test Frequency:** 2.1GHz
- **Voltage:** 5V