# MA4010M12C-RSR-L11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA4010M12C-RSR-L11
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma4010m12c-rsr-l11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma4010m12c-rsr-l11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/75/8507757-1570-1681-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 4.2 CFM (0.118m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Bearing Type:** 1 Ball/1 Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 24.0dB(A)
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.080 in H2O (19.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.046 lb (20.87 g)
- **Width:** 10.00mm