# MA2506M12C-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA2506M12C-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma2506m12c-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma2506m12c-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/34/8506344-1570-1664-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1.6 CFM (0.045m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** 1 Ball/1 Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 19.0dB(A)
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 25mm L x 25mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.018 lb (8.16 g)
- **Width:** 6.10mm