# MA1751X48B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA1751X48B-FSR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma1751x48b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma1751x48b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/97/8507977-1570-1836-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 290.6 CFM (8.14m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.780 in H2O (194.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (771.1 g)
- **Width:** 50.80mm