# MA105A102FAA-BULK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA105A102FAA-BULK
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma105a102faa-bulk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma105a102faa-bulk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V