# MA0603XR102M100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA0603XR102M100
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma0603xr102m100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma0603xr102m100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 10V