# MA0603CG182J500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA0603CG182J500
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma0603cg182j500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma0603cg182j500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V