# MA0402XR101J250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MA0402XR101J250
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ma0402xr101j250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ma0402xr101j250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 25V