# M8708500 BK005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M8708500 BK005
- **Manufacturer:** Alpha Wire
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m8708500-bk005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m8708500-bk005#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Pair
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 7/0.0152"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 1.429" (36.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0850" (2.159mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Number of Conductors:** 100 (50 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 90°C
- **Shield Type:** Foil
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG