# M85049/69-11N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M85049/69-11N
- **Manufacturer:** Amphenol PCD
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Backshells and Cable Clamps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m85049-69-11n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m85049-69-11n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Exit:** 180°
- **Cable Opening:** 0.375" (9.52mm)
- **Color:** Silver
- **Diameter:** 0.850" (21.59mm)