# M85049/38-11A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M85049/38-11A
- **Manufacturer:** Amphenol PCD
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Backshells and Cable Clamps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m85049-38-11a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m85049-38-11a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Exit:** 180°
- **Cable Opening:** 0.153" ~ 0.234" (3.89mm ~ 5.94mm)
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.850" (21.59mm)