# M83723/75G1412N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M83723/75G1412N
- **Manufacturer:** Conesys
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m83723-75g1412n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m83723-75g1412n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Plug, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A, 13A
- **Fastening Type:** Bayonet Lock, Threaded
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 12
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Orientation:** N (Normal)
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Passivated
- **Shell Material:** Stainless Steel
- **Shell Size:** 14-12
- **Shielding:** Shielded
- **Termination:** Crimp
- **Voltage Rating:** 600VDC