# M80-8511842
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M80-8511842
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m80-8511842
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m80-8511842#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/34/51/5934516-952-2400-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 29.5碌in (0.75碌m)
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Circular
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2.2A
- **Fastening Type:** Latch Lock
- **Features:** Strain Relief Clips
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.235" (5.97mm)
- **Insulation Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 18
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 800V