# M6S-C30S2-12EG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M6S-C30S2-12EG
- **Manufacturer:** Moujen
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Selector Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m6s-c30s2-12eg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m6s-c30s2-12eg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 2A (AC), 400mA (DC)
- **Features:** UL94 V-0
- **Illumination:** Illuminated
- **Illumination Type, Color:** LED, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VDC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.20mm Dia
- **Switch Function:** On-On-On
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 125 V