# M55342E06B7B50R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M55342E06B7B50R
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m55342e06b7b50r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m55342e06b7b50r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.66mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 7.5 kΩ
- **Size:** 0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%