# M55-8006842-0300A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M55-8006842-0300A
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m55-8006842-0300a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m55-8006842-0300a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Latch Lock, Polarizing Key
- **Length:** 0.984' (300.00mm, 11.81")
- **Number of Positions:** 68
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)