Part Number: M55-8001242-0300A Manufacturer: Harwin Inc. Category: Cable Assemblies Subcategory: Rectangular Cable Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/m55-8001242-0300a RFQ URL: https://distyparts.com/product/m55-8001242-0300a#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/35/06/993506-952-M55-8001242-0300A-ND.jpg Summary: M55-8001242-0300A is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Harwin Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: M55-8001242-0300A is a rectangular cable assemblies from Harwin Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Termination: IDC Color: Gray, Ribbon Connector Type: Socket to Socket Contact Finish: Gold Features: Latch Lock, Polarizing Key Length: 0.984' (300.00mm, 11.81") Number of Positions: 12 Number of Rows: 2 Pitch: 0.025" (0.64mm) Shielding: Unshielded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/harwin-inc Category Page: https://distyparts.com/category/cable-assemblies/rectangular-cable-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/m55-8001242-0300a