# M542PG-A-889 G/W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M542PG-A-889 G/W
- **Manufacturer:** American Opto Plus LED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m542pg-a-889-g-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m542pg-a-889-g-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.54" (13.80mm)
- **Display Type:** 14-Segment, Alphanumeric
- **Millicandela Rating:** 50.5mcd
- **Number of Characters:** 2
- **Power Dissipation (Max):** 105mW
- **Size:** 0.733" H x 0.992" W x 0.333" D (18.62mm x 25.20mm x 8.45mm)
- **Voltage:** 3.2V