# M52175/24VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M52175/24VDC
- **Manufacturer:** Eclipse Magnetics Ltd
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnets - Multi Purpose
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m52175-24vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m52175-24vdc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/67/49/14674928-4307-M52174_24VDC-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Finish:** Nickel (Ni)
- **Shape:** Cylindrical
- **Size:** 1.969" Dia x 1.181" H (50.00mm x 30.00mm)