# M5210E12C-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M5210E12C-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m5210e12c-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m5210e12c-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/15/8506159-1570-1107-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.3 CFM (0.316m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** 1 Ball/1 Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 52mm L x 52mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.044 lb (19.96 g)
- **Width:** 10.00mm