# M5010E12C-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M5010E12C-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m5010e12c-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m5010e12c-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/15/8506157-1570-1105-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.9 CFM (0.277m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** 1 Ball/1 Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.046 lb (20.87 g)
- **Width:** 10.00mm