# M50-3200345
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M50-3200345
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m50-3200345
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m50-3200345#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/57/29/6457298-952-3353-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.094" (2.40mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.136" (3.46mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)