# M4FP501W395K3SL001F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M4FP501W395K3SL001F
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m4fp501w395k3sl001f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m4fp501w395k3sl001f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 3.9 碌F
- **Features:** High Q, Low Loss, High Voltage
- **Height:** 0.545" (13.84mm)
- **Lead Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.425" L x 0.440" W (10.80mm x 11.18mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V