# M4EM501W564K3L1001F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M4EM501W564K3L1001F
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m4em501w564k3l1001f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m4em501w564k3l1001f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.56 碌F
- **Features:** High Q, Low Loss, High Voltage
- **Lead Style:** L-Lead
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V