Part Number: M3UUK-6006R Manufacturer: 3M Category: Cable Assemblies Subcategory: Rectangular Cable Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/m3uuk-6006r RFQ URL: https://distyparts.com/product/m3uuk-6006r#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/99/54/46/995446-M3TTK-1018J-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/31/38/1031383-M3DDK-6006R-ND.jpg Summary: M3UUK-6006R is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by 3M and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: M3UUK-6006R is a rectangular cable assemblies from 3M. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Termination: IDC Color: Multiple, Ribbon Connector Type: Socket to Socket Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30.0碌in (0.76碌m) Features: Polarizing Key, Strain Relief Length: 0.500' (152.40mm, 6.00") Number of Positions: 60 Number of Rows: 2 Pitch: 0.050" (1.27mm) Shielding: Unshielded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/3m Category Page: https://distyparts.com/category/cable-assemblies/rectangular-cable-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/m3uuk-6006r