# M3DFK-6006R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3DFK-6006R
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3dfk-6006r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3dfk-6006r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Card Edge
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Strain Relief (Socket); Flange (Card Edge)
- **Length:** 0.500' (152.40mm, 6.00")
- **Number of Positions:** 60
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)