# M39014/22-1012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M39014/22-1012
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m39014-22-1012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m39014-22-1012#rfq
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 1200 pF
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Height:** 0.175" (4.45mm)
- **Lead Spacing:** 0.325" (8.25mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 100V