# M39014/052091
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M39014/052091
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m39014-052091
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m39014-052091#rfq
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V