# M39014/05-2091
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M39014/05-2091
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m39014-05-2091
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m39014-05-2091#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/32/55/1432550-1001-2261-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V