# M39014/021300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M39014/021300
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m39014-021300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m39014-021300#rfq
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 0.015 碌F
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Height:** 0.300" (7.62mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V