# M3106-PH-4.445-1.524-3.1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3106-PH-4.445-1.524-3.1
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3106-ph-4-445-1-524-3-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3106-ph-4-445-1-524-3-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Length:** 0.060" (1.52mm)
- **Material:** Phenol
- **Thickness:** 0.162" (4.12mm)