# M3104-TE-4.0-2.5-3.1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3104-TE-4.0-2.5-3.1
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3104-te-4-0-2-5-3-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3104-te-4-0-2-5-3-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Length:** 0.098" (2.49mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.201" (5.10mm)