# M3043-TE-8.7-2.0-5.3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3043-TE-8.7-2.0-5.3
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3043-te-8-7-2-0-5-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3043-te-8-7-2-0-5-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.209" (5.30mm)
- **Length:** 0.079" (2.00mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.142" (3.60mm)