# M3042-N-8.4-1.6-6.4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3042-N-8.4-1.6-6.4
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3042-n-8-4-1-6-6-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3042-n-8-4-1-6-6-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.252" (6.40mm)
- **Length:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.126" (3.20mm)