# M3042-N-6.97-2.18-5.64
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M3042-N-6.97-2.18-5.64
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m3042-n-6-97-2-18-5-64
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m3042-n-6-97-2-18-5-64#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.222" (5.64mm)
- **Length:** 0.086" (2.18mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.149" (3.78mm)