# M300-FC11005F2-0450L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M300-FC11005F2-0450L
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m300-fc11005f2-0450l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m300-fc11005f2-0450l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/39/65/993965-952-4004-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** Crimp
- **Color:** White, Individual
- **Connector Type:** Socket to Individual Wire Leads
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 5.90碌in (0.150碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Screw Lock
- **Length:** 1.48' (450.00mm)
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.118" (3.00mm)