# M2994-TE-3.7-1.6-2.9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2994-TE-3.7-1.6-2.9
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2994-te-3-7-1-6-2-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2994-te-3-7-1-6-2-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.114" (2.90mm)
- **Length:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Thickness:** 0.110" (2.80mm)