# M2993-N-3.6-1.17-2.6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2993-N-3.6-1.17-2.6
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2993-n-3-6-1-17-2-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2993-n-3-6-1-17-2-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.102" (2.59mm)
- **Length:** 0.046" (1.17mm)
- **Material:** Nylon
- **Thickness:** 0.093" (2.36mm)