# M2975-PH-6.35-1.82-3.4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** M2975-PH-6.35-1.82-3.4
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Washers - Bushing, Shoulder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/m2975-ph-6-35-1-82-3-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/m2975-ph-6-35-1-82-3-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.134" (3.40mm)
- **Length:** 0.072" (1.82mm)
- **Material:** Phenol
- **Thickness:** 0.111" (2.82mm)